Vänskap, äventyr och magi. För Hannah finns sådant bara i sagornas värld. Verkligheten är grå och ensam. Men det förändras när en mystisk katt dyker upp utanför hennes port och en udda flicka, med hår i alla regnbågens färger, tar plats i hennes liv. Mystiska saker inträffar och Hannah börjar undra vad som egentligen pågår.
Följ med Hannah (med H på slutet) och upptäck Irrblossets magi.
Flera månader har gått sedan Marco fattade beslutet som skulle skydda honom och hans närmaste från en grym mans hotelser. Nu bor han tvångsplacerad på ett hem för föräldralösa ungdomar, och det förflutna förföljer honom varje natt i hans drömmar. Snart går han i en oväntad fälla ...
En thriller av Kim Olin om den undre världen, del nio i Pulverlandserien.
- Söta lilla Isabella, din Nalle är mycket sjuk, säger den snälla doktorn när hon känt på Sovnalles mage. Detta är min fjärde bok i serien Barnboks-serien. Den handlar om hur svårt det kan vara att som förälder få sin 1-årings diagnos; njurcancer; hur storasyster deltar och resten av den vidare familjen.
Hennes mamma är en älva och hennes pappa är en vampyr och hon lite av varje. Isadora vill ta med sig Rosa Kanin till Husdjursdagen i skolan, men hennes äldre kusin Mirabelle har en mycket bättre idé – varför inte ta med en drake istället? Vad skulle någonsin kunna gå fel då?
Läsprov: https://indd.adobe.com/view/efc28e6e-7fce-46e9-9755-8eea31e8a96c
Iza är en helt vanlig björn som älskar att spela fotboll med sina kompisar och leka med sin hund. Eller det är ju en sak, förstås. Izas tankar och handlingar börjar bli jobbiga och svåra. När kompisarna obekymrat leker på skolgården oroar sig Iza för att pappa ska dö. Kanske hjälper det om hon räknar till hundra flera gånger om dagen?
Iza lider av tvångssyndrom, eller tvång som hon kallar det.
Anita Steiner, artist and author, born Bergendahl, is from Nol near Gothenburg.
She studied at the School for Design and Crafts and the Hovedskou Art School in Gothenburg. Her works are represented at museums, county councils and cultural boards. During the years 1986-1992 Anita Steiner documented the excavations of the
East Indiaman Götheborg. The pictures show objects from the excavations.
När Mia står på tågspåret, redo att ge upp allt för att slippa känna ångesten hon bär på, möter hon Johanna. Som en viskning träder hon fram ur mörkret och får Mia att kliva av spåret. Johanna ger Mia en axel att luta sig mot, men hon erbjuder också något annat. Något som vänder hela Mias värld upp och ner. Som får henne att omvärdera allt hon trodde var sant.
Bebisminnen och babyrytmik hör samman i "Jag föddes till världen så liten och rar".
Bokens olika rubriker är uppbyggda kring en sång/ramsa, ofta med rörelsebeskrivning. Nyblivna föräldrar får möjlighet att i ord och bild bevara den första tiden med barnet. Minnena - och vardagen - omges av sånger som berör, bekräftar, leker, vaggar och tröstar. CD-skiva ingår.
Maximilian är en ”pys” och var barn i 899 år innan han bestämde sig för att växa upp.
Pysar växer på träd och de vuxna plockar ner bebisarna när de mognat. Med hjälp av magiska majskorn förtrollar Maximillian sina bröder till bärfisar. För att undgå brödernas ilska måste han rymma och tar "Dödens stig mot människornas värld" och människornas värld är farlig, det vet ju alla ...
Ali åker tillsammans med sina föräldrar till Egypten under sommarlovet. Planen var att turista, men de hade även sagt till Ali att han kunde få stanna kvar i Kairo efter sommarlovet. Det visar sig att det inte var ett val och Ali blir tvingad att stanna kvar. Han får gå i skolan Abir el Islam och får inte komma tillbaka till Sverige om han inte klarar av läsårets slutprov.
Jano och barnen i skogen – Upptakten är början på en spännande berättelse där vardag byts till mardröm och där barns kraft och förmågor sätts på prov. Det är också en berättelse om syskonkärlek, motstånd och om vikten av att tänka själv.
Ingen bråkar med Johnny Kemp, skolans värsting, men det var Dan som fick honom avstängd från skolan. Nu är Johnny Kemp tillbaka, och han vet vem som satte dit honom. Hur långt kommer Dan att tvingas gå för att undkomma Johnny Kemps hämnd?
En tät ungdomsberättelse i lättläst och luftig stil, skriven av den brittiske författaren Keith Gray.
”Äntligen sommarlov! Jojo och Poppy ska ut på bilsemester och de är så peppade. Men när de kommer ut på uppfarten är bilen supersmutsig!
Tillsammans kommer de överens om att de måste tvätta bilen innan det bär av. När vattnet börjar skumma och löddra och rinner ut på gatan börjar
Jojo och Poppy fundera på vart allt vatten egentligen tar vägen? Och är det något som gömmer sig i vattnet?
Jojo älskar delfiner. Och hon är världsbäst på att berätta roliga historier. Jojo ska börja i förskoleklass. Det känns roligt. Men det händer plötsligt något konstigt. Det är liksom ett lock som täpper till i Jojos hals. Hon kan inte säga något fastän hon vill. Varför är Jojo så tyst? Varför pratar hon inte? KAN hon inte prata?
En barnbok om selektiv mutism.
Jujî çîrokeke ji bo zarokên 5 û 10 sale ye. Li ser Daykemiskeke xembar û bêçare ye ku her cara çêlik jê re çêdibin, mar û kundek tê û wan dibe. Daykemisk bi vê ês û xemê ye heta ku rojekê Gwênî pêsniyazekê li wê dike.
Bi evê çîroka Jujî nivîskar wateya alîkarî û qenciyê derdixe pês ku zarok bibînin.
Hon färdas i en matta. Hon är på flykt. Hon är inte vad du tror. Hon är inte ens vad hon själv tror. Hon är Khalil, den eldfödda. Men än så länge är hon inte medveten om sina krafter...
än så länge ligger hon ihoprullad inuti en matta...
HÖRRU! Nu är vi här igen!
Redan på 1950-talet gjorde Kalle Stropp och Grodan Boll stor succé i Sverige som radioprogram. Deras återkommande budskap om att värna om djur, natur och om varandra är lika aktuellt idag. Äntligen får vi återse alla kära figurer: den gröna gräshoppan Kalle Stropp, den klumpiga men snälla Grodan Boll, och så deras vänner Plåt-Niklas, papegojan Ragatha, Hönan och Räven.
Nyhet! Här kommer en ny bok i serien om Kaninfamiljen skriven av Cecilia Lundell och med illustrationer av Anna Lahti. Resan till Ballonglandet vill precis som Resan till Pannkakslandet väcka språkglädje, locka barnen att leka med ord och rim och träna på färgerna.
Är du redo för en djupdykning i kemins spännande värld? Läs om experimenten som gick fel, om otroliga upptäckter och om de kemister som stod bakom dem. Upptäck några väldigt underliga forskares hemligheter och prova på kemiska experiment i ditt eget kök.
Karlssons kråkslott är en rolig kapitelbok som passar för barn mellan 6 och 9 år. Här varvas traditionella illustrationer och serierutor i en unik blandning.
Karnevalen i Brind är den sjunde boken om draken Kjetil och hans vänner. Drakskolan är slut och det är sommar. Kjetil drömmer om att se människornas värld och ger sig ut på egna egna äventyr. Följ med på en hisnande resa i främmande land som bjuder på både små och stora överraskningar.
Vill du veta allt om katter? Det vill Nadja och hennes lillebror Ebbe också!
När Nadja får uppgiften att skriva en bok om katter hjälper Ebbe henne. Ebbe ställer frågor och Nadja tar reda på svaren.
Katy är stolt över sin ponny Karamel, och hon är säker på att de kommer att vinna många priser tillsammans. Karamel måste bara lära sig hur man uppför sig på tävlingarna först! Men kommer de att ha det som krävs för att vinna?
Andra delen i serien KATYS PONNYÄVENTYR, om hästtokiga Katy som bor på heden i Exmoor, där vilda ponnyer strövar fritt året runt.
Katy hittar ett nyfött föl ute på heden och blir som förtrollad. När hon sträcker ut handen för att röra vid det vill hon inget hellre än att fölet ska bli hennes. Men hur ska hon kunna övertala sina föräldrar att låta henne ta hand om det?
Första delen i en ny bokserie om hästar, berättad med fingertoppskänsla och stor hästkunskap.