Kategorier

Skönlitteratur

Sortering
Visa per sida

#meFreakingtoo

Linda är 16 år och älskar att leva livet med vänner, fest och mekande. En dag träffar hon Fredrik som blir pappan till hennes barn. Linda kunde inte drömma om att det skulle leda till hennes livs svåraste beslut. Författarna skriver rakt på sak och lättillgängligt för en bred publik. Särskilt önskar de vända sig till unga vuxna. Baseras på verkliga händelser.
I lager
160 kr

8 : en roman om den odödliga

Sibelius skrev åtta symfonier, det existerar sju. Det här är berättelsen om den mystiska och okontrollerbara Symfoni nr 8. Nu skär den genom historien och häver sig in i vår tid med förkrossande kraft. Dirigenten Evy Rosbacka kämpar för att inte gå under, och terroriseras samtidigt av sin tidigare manager Ken Parsons. Men det börjar med ett simpelt inbrott som förändrar allt.
I lager
85 kr

A Spool Of Blue Thread

'It was a beautiful, breezy, yellow-and-green afternoon...' This is the way Abby Whitshank always begins the story of how she and Red fell in love that summer's day in 1959. The whole family on the porch, half-listening as their mother tells the same tale they have heard so many times before.
Ej i lager
95 kr

Akta dig för att färdas alltför fort

Helsingfors, nu. Härifrån utgår trådar till Österbotten, Seattle, Barcelona.


I centrum står ett antal människor som försöker finna sin väg. De har mist ungdomens stora drömmar och försöker hålla kvar livslusten och livsriktningen i den tilltagande medelålderns cyniska motvind. Men när det väl gäller klarar de nästan aldrig av att våga språnget de är för ironiska, för skamsna,

I lager
45 kr

Aktersvall

Christina Vigg läser jämt, Fröding och Lawrence Durrell, hon hämtar näring från Miró, Picasso och Aguéli, hon brinner, förför och längtar. Undervisar och arbetar. "Aktersvall" är en återblick på ett liv. Om hemmahamn och horisont. Världskrig och revolution. Från Sankt Petersburg och Berlin till Lund och Finspång. "Aktersvall" är en roman med bakgrund i författarens egen familjehistoria.
I lager
180 kr

Aldrig nånsin nånstans förut

Hugaligen sådana karlar det finns, utbrister Lotten när tjejerna samlas för sin månatliga vinkväll. Temat för just denna kväll är orgasmer och att sammanställa dem i en orgasmlista. Moa, huvudpersonen i boken, har något att berätta för sina vänninor men vet inte om hon törs. Erotisk roman
I lager
55 kr

Alef

Varje ögonblick är en ny början. Ibland känner man behovet att förändra sig. Behovet att återskapa sig själv. Sätta upp nya mål. Experimentera, uppdaga. Tro på sina drömmar och erövra det okända. Ställa frågor och vara medveten. Känna sig levande. Det finns dagar då vi undrar om vi är det vi vill vara och gör det vi vill göra. Alef bjuder in oss att handla. Paulo Coelho är en av världens mest l

I lager
55 kr

Alef

För att åter närma sig Gud bestämmer sig Paulo för att börja om från början: resa, uppleva och på nytt sätta sig i förbindelse med folk och med världen.

2 i lager
230 kr

Algot : tax med full koll

Algot är en alldeles osedvanligt vanlig tax. En mycket klok och lite påstridig herre som gärna uttrycker sig så ofta han kan på hundars vis. Med hjälp av sin matte som spökskrivare låter han sin vardagsfilosofiska ådra komma till tals.
I lager
85 kr

Alkemisten

En av världens mest sålda böcker - en modern klassiker som har inspirerat miljoner människor till att hitta sin egen väg i livet. Nu i presentutgåva. Den andalusiska fåraherden Santiago står i spetsen för det strålande persongalleri som leder oss genom denna äventyrliga berättelse om att följa sina drömmar. Från sitt hem i Spanien resar han till marknaderna i Tanger och genom Egyptens öken till

I lager
120 kr

All star batman vol. 2 ends of the earth

New York Times best-selling writer Scott Snyder, author of such instant-classic BATMAN graphic novels as THE COURT OF OWLS, DEATH OF THE FAMILY and ENDGAME, joins forces with an all-star lineup of comics’ top artists to bring the madness and menace of some of the Dark Knight’s greatest villains into the modern era with ALL-STAR BATMAN VOL.
I lager
160 kr

Alla sorgsna unga män

Francis Scott Key Fitzgerald var en banbrytare inom den amerikanska litteraturen, och är en del av en litterär världskanon. Hans berömmelse vilar i hög grad på romanen "Den store Gatsby" från 1925, det bitterljuva lustmordet på den amerikanska drömmen, befolkad av sorgsna unga män som sätter framgångsmyten i halsen. Året efter kom novellsamlingen "Alla sorgsna unga män", som ändå kan ses som ett g
I lager
180 kr

All-star batman vol. 1 my own worst enemy (rebirth)

From the #1 NEW YORK TIMES best-selling author of BATMAN, Scott Snyder, comes his newest Dark Knight project as a part of DC Universe Rebirth, ALL-STAR BATMAN VOL. 1: MY OWN WORST ENEMY!
I lager
120 kr

Allt jag inte minns

Vinnare av Augustpriset 2015

”Folk säger att Samuel och Laide var själsfränder, att deras kärlekshistoria var helt jävla magisk, att dom var menade för varandra. Folk säger att Samuel gjorde det för att hämnas, för att han var svartsjuk, för att han ville tvinga Laide att minnas honom. Folk säger att det aldrig hade hänt om inte Vandad hade blandat sig i, att det var Vandads fel, a

I lager
200 kr

Allt möjligt och omöjligt och lite till

En skrönabok à la Norrbotten. Med norrbottnisk humor i generna och med fantasi som gränsar till barnslighet gav mig möjligheten att skriva. Lusten att fabulera och raljera med ord gav mig inspiration till skrönorna. Min kärlek till mitt landskap gör att du får en hälsning från Norrbotten och Luleå.
I lager
110 kr

Allt spelar roll

Vad spelar det egentligen för roll vad man gör och vad man tänker, sådär till vardags? Vad spelar egentligen roll, när man redan vet hur det går? Om man heter Junior Thibodeau spelar det roll, då spelar allt roll. I Ron Curries bok spelar allting roll, och det värsta är att bokens huvudrollsinnehavare Junior redan vet om det. Redan som foster får han detaljerad information om världens undergång,
9 i lager
180 kr

An Affair to Dismember

Certain to appeal to fans of Janet Evanovich, Jennifer Crusie, and Katie MacAlister, Elise Sax’s hilarious series debut introduces matchmaker-in-training Gladie Burger, who stumbles into a ...

8 i lager
65 kr

Annan påföljd

” ... de som uppskattar ett starkt och känslosamt drama får sitt lystmäte fyllt. ” MAGASINET PARAGRAF Annan påföljd är en roman om kärlek, svek - och dess konsekvenser. Författaren blandar fiktion och verklighet författare blandar fiktion och verklighet med avstamp i de tragiska händelserna som utspelade sig i Stureby under maj 2009, när en femtonårig flicka mördades av en jämnårig kamrat.
I lager
130 kr

Annan påföljd

” ... de som uppskattar ett starkt och känslosamt drama får sitt lystmäte fyllt. ” MAGASINET PARAGRAF Annan påföljd är en roman om kärlek, svek - och dess konsekvenser. Författaren blandar fiktion och verklighet författare blandar fiktion och verklighet med avstamp i de tragiska händelserna som utspelade sig i Stureby under maj 2009, när en femtonårig flicka mördades av en jämnårig kamrat.
I lager
75 kr

Aphuset

Av författaren till Water for Elephants Bröderna Benzinis spektakulära cirkusshow Isabel Duncan forskar på apor i ett språklaboratorium.
4 i lager
45 kr

asfalt / gräs

Bilderna i denna bok är från olika tider och platser, tagna mellan åren 2004 - 2017 i Prag, Istanbul, Paris, Luleå och Sevilla. Fotograf: Daryoush Tahmasebi Texterna är skrivna i samma versmått som japanska haikudikter med stavelseantalen fem - sju - fem. Författare Majlis Granström "På asfalt och gräs växer samma sorts blommor vänskap och tillit"
I lager
85 kr

Att mjölka en sten

Charlie växer upp i Kalifornien i svallvågorna efter den stora depressionen. Som vuxen ser han orättvisor på nära håll i 60-talets Amerika och hamnar i personliga krig med finansiärer av sina blomstrande verksamheter. Under det glada 80-talet sällas han själv till vargarnas skara och jagar företagsvinster. Tills han en vacker dag inser att han har missat något stort.
I lager
190 kr

Att stämma en gitarr

Charmigt underhållande feel good-läsning!

Tanja skummade tidningarna i vårdcentralens väntrum och fastnade i en frågespalt. Otrogna makar som varken visste ut eller in, mammor som slets mellan barn med olika behov och svärföräldrar som invaderade hemmet. Men ingenting om att maken helt enkelt hade blivit lite … tråkig. Är det så här livet ska vara?
3 i lager
45 kr

Att vänta ett liv

Sarah sitter där hon sitter. Bokstavligt talat. En olycka har gjort henne rullstolsburen men längtan efter ett barn försvann inte med känseln. Hennes dröm tar henne till en fertilitetsklinik i Danmark, men en högst oplanerad dejt ställer till det - för vilken träff får egentligen fäste först?
I lager
140 kr

Att äta crème brûlée

Charmig feel good-läsning

Betsy är less på jobbet som hon aldrig riktigt valt, och även om tjejgänget fortfarande bryr sig så känner Betsy ibland att hon kommer efter hunden på deras prioriteringslistor. Till kyrkan vill hon helst inte gå längre, och drömmen om att resa och lära sig språk har sedan länge bakats in i en smulpaj på Mackmakeriet.

En dag krockar Betsy med en a
2 i lager
150 kr

Bad Reputation - År Noll

Simone börjar om livet på noll. Flyttar tillbaka till västkusten och startar upp sitt gamla punkband från tonåren. Men går det att börja om på noll? Vad får femtioåriga kvinnor göra? Och hur många basister kan ett band ha?
I lager
55 kr

Barn är Guds gåva eller kanske Mannens säd skall icke spillas

Barn är Guds gåva .. är en hyllning till alla fantastiska kvinnor i Tornedalen under förra seklets första hälft, då laestadianismen var både en religion som en kultur. Dessa kvinnor längtade, älskade, och gladdes och sörjde precis som vi kvinnor idag, men under helt andra omständigheter. En familj bestod ofta av mer än tio barn och krävde av naturliga skäl mycket arbete och umbäranden. Men de var
I lager
130 kr

Batman year one deluxe edition

One of the most important and critically acclaimed graphic novels of all time is now presented in a deluxe hardcover edition, including many of the extras and bonus materials from ABSOLUTE BATMAN- YEAR ONE
Ej i lager
240 kr

Beautiful You

Penny Harrigan is a low-level associate in a big Manhattan law firm. She has an apartment, but no love life. When C. Linus Maxwell, a mega-billionaire and international playboy, invites her to dinner and then whisks her off to a hotel in Paris, where he brings her to undreamed-of heights of sexual gratification for days on end, Penny is, well, pleased.
Ej i lager
65 kr
VARUKORG
Din varukorg är tom.
BONUSPOÄNG!

Spara bonuspoäng när du handlar som du kan använda vid senare köp.

Läs mer här!