Absolut njut/Fett rätt är en bok om frosseri och hål i själen. Det handlar om hur vi försöker fylla det där tomrummet på olika sätt och hur frosseri eller avhållsamhet kan få oss att må.
Holger, Noah, Pia och Sofia går i samma klass. Erik, Hanna, Tore och Sara arbetar på samma skola. Åtta personer som agerar och reagerar på fyra helt olika sätt.
Arrogant tant/Palla alla är en bok om högmod, om vad vi visar upp och hur vi egentligen har det. Atena, Gita, Samed och Simon går i samma klass. Frank, Krister, Malin och Victoria arbetar på samma skola. Åtta totalt olika personer med åtta helt olika sätt att agera och reagera på.
Arrogant tant/Palla alla är berättelser om när livet inte riktigt blir som vi vill, om jakten på lajks och snabb
Edem arbetar på en bank i Togos huvudstad Lomé. Han lever ett hektiskt, modernt liv och satsar helt och hållet på sin karriär. Men en dag kollapsar han och hamnar på sjukhus. Han tvingas varva ner och ta en time-out.
En dag när han sitter och funderar nere på stranden träffar han voodooprästinnan Biova som genast ser att Edem måste helas.
Hon bjuder in honom till sin gård i Togoville för att bl
Roliga, spännande och överraskande berättelser om människor och båtar, hav och floder i gränstrakterna mellan skrönor, dikter och ren berättarglädje. Författaren skriver alltid om sina egna, konkreta erfarenheter, oavsett om han varit med om dem eller ej. Han odlar också en djup skepsis mot sanningar, men hyser desto större respekt för det sannolika.
”Bårhuset i Bagdad” är en roman som skildrar det skrämmande och mardrömslika verkligheten som Iraq har genomgått i skuggorna av det sekteriska innebördskriget.
Man får följa historian om Adam, en fattig ung man som arbetar som vakt på bårhuset i Bagdad. En dag tar bårhuset emot kropparna av fem kvinnor som hade mist livet
Chilla gorilla/Uppror bror är en bok om de arga. De som ständigt retar upp sig på saker och känner sig orättvist behandlade, men också om de kolugna och extremt behärskade.
Ali, Charlie, Iris och Rosa går i samma klass. Bibi, Harriet, Stig och Tryggve arbetar på samma skola. Åtta totalt olika personer med åtta helt olika sätt att agera och reagera på.
Chilla gorilla/Uppror bror är berättelser
Janna Eliot, en Londonbo med rötter i Öst europa, är en väletablerad författare med ett antal böcker bakomsig. Hon är också översättare och musiker. Hon skriver romaner, artiklar och berättelser med romska teman. Hon målar återvunna möbler med romsk design som hon säljer på marknader. Det har hon lärt sig av sin mormor. Janna Eliot kommer från en musikerfamilj och växte upp omgiven av romska och ö
Mirjam har lämnat hembyn Långvattnet och flyttat in till ett hyresrum i stan. Hon är från början oklar över såväl sin könsidentitet som sexuella identitet men när hon träffar Någon och blir kär för första gången, är det mycket som klarnar. Finns det ens ett språk för det nya? Finns det andra som är som dem? Det här är livet är den sista delen i Christina Kjellssons autobiografiska trilogi.
Tiden går och Ellen har hunnit bli pensionär.
I den avslutande delen av trilogin om Ellen Nygård och de norska oljepengarna knyts säcken ihop.
Ellen känner sig trött och vill tillsammans med sin man Konrad leva ett stilla pensionärsliv. De flesta av hennes projekt är ju självgående. Men det går väl si sådär. Helt kan hon naturligtvis inte släppa sina åtaganden
och resorna till Colombia fortsätter
Book one of the New York Times bestselling All Souls series—“a wonderfully imaginative grown-up fantasy with all the magic of Harry Potter and Twilight” (People).
Look for the hit series “A Discovery of Witches,” now streaming on AMC+, Sundance Now, and Shudder!
Deborah Harkness's sparkling debut, A Discovery of Witches, brought her into the spotlight and galvanized fans around the wor
Spännande och humoristisk underhållningsroman om en mans längtan efter frihet.
En vårdag 2003 får Eskil nog av sitt enformiga äktenskap och intetsägande liv. Tre veckor innan pensionen drar han i handbromsen och vägrar åka hem till Tomtebolyckan i Hellingsbro. Istället kastar han sig på tåget söderut tills ödet säger stopp och han landar vid Pigalle i Paris.
Zohor skrev i sin dagbok: (Min berättelse är en kvinnas historia i vårt eländiga samhälle, där hon betraktas som en befruktbar varelse i männens eviga herravälde. Sen barndomen indoktrineras hon att ”bevara sig” då i det ligger hennes största livsuppgift. Här finns det inget utrymme för kärlek eller kontakt med motsatta könet. Detta följs av ytterligare sociala orättvisor som begränsar hennes frih
The diary of one of France's most important, award-winning writers during the year she had a passionate and secret love affair with a Russian diplomat.
På en bussfärd genom Europa berättar några passagerare sina livsöden för Bengt.
Det är Sandra från Thailand, Tommy från Danmark, Skrothandlaren som blev begravd i cement och Åke som grävde sig en gång till friheten under Berlinmuren.
I Boktjuven får Bengt höra om vedermödorna under andra världsskriget.
Parallellt med berättelserna får vi åka med på resan i Hyllinge buss.
Bengt och Kjell smugglar
Boken består av 2 novellsamlingar,totalt 19 noveller.De två andra i serien beskrivande författares liv efter den svåra skilsmässan,kommer att publiceras successivt i författares egna förlaget.
Hyrflicka är en självbiografisk illustrerad berättelse (”bilderbok för vuxna”) om en ung lesbisk tjej från Boston som uppmuntras av sin psykopatiska flickvän att bli sexarbetare hon också.
Teas egensinniga talspråkiga text ackompanjeras av McCubbins fulsnygga illustrationer.
Michelle har föga sympati för de patetiska torskarna som lever i illusionen att de kan köpa sig vänskap och närh
En blåsig förmiddag i juni bärgar lotsarna på Häradskär en kapsejsad roddbåt som ligger och driver utanför, ut mot öppna havet på den östra sidan av ön. Ingen människa syns till i båten.
De närmast kommande nätterna efter bärgningen av båten inträffar en rad märkliga händelser på Häradskär och öborna frågar sig; har detta med den bärgade båten att göra?
Keff fullträff/Struntprat kamrat är en bok om avund och missunnsamhet. Det handlar om hur avund påverkar oss och vad det kan få oss att göra.
Sonya, Kim, Tobias och John går i samma klass på Höglandaskolan. Henrik, Linda, Eva-Lena och Tomas arbetar på samma skola. Alla åtta agerar och reagerar på fyra helt olika sätt.
Keff fullträff/Struntprat är berättelser om avund, vänskap och svek,
Jonny är trött på sitt liv och på staden som han lever i. Jobbet ger honom ingenting och inte heller livet utanför. Han är trött på sina medmänniskor, på sin egen osäkerhet och framför allt är han trött på att känna sig oälskad. Jonny simulerar därför sin egen död och gömmer sig på ungkarlshotellet Heston. På hotellet träffar han den mystiska trollkarlen Putansio, ledare för en skara avvikande per
Knega kollega/Orka torka är en bok om de där som ständigt smiter undan och de där som alltid måste prestera på topp. Latmaskar kontra prestationsprinsar och prinsessor.
Ester, Malte, Milo och Nova går i samma klass. Bror, Edit, Rune och Sissela arbetar på samma skola. Åtta totalt olika personer med åtta helt olika sätt att agera och reagera på.
Knega kollega/Orka torka är berättelser om
Koffi Bako kommer från det varma soliga Togo till det kalla isiga Sverige för att ta sin doktorsexamen i ekonomi. När han är klar ska han återvända för att ta över familjeföretaget efter sin far.
Redan efter ett par dagar träffar Koffi Lena, som undervisar i Juridik vid universitetet i Lund. De blir omedelbart förälskade och bestämmer sig för att leva tillsammans.
Men Lenas familj, och särskilt he
Det här är en bok om kärlek. Om kärleksbegreppet och dess inbillade begränsningar. Om kärlek som skär rakt igenom ytligheter, så som ålder och kön. Om dess lager, definitioner, föreställningar och rädslor. Om dess allmänna allmängiltighet. Om att bli berörd och glittra till, så där rakt över rummet plötsligt in i en annan själ. Det är en bok om kärlek och mod och död och om nuets gåva.
Sahira Saed
Boken innehåller 13 olika berättelser som författaren skildrar på ett smidigt och distinkt sätt. Detta får läsaren att med spänning vilja veta vad som kommer att hända längs vägen och hur de olika berättelserna kommer att utspela sig.
"Edgware, arabernas gata"
I denna berättelse får läsaren ta del av Samars historia. En irakisk flykting som bor i London. När en känslosam
Boken innehåller elva berättelser och den första är kallad ”Den sjätte dottern”. Denna berättelse handlar om en flicka som heter Sitte som var den sjätte dottern till en man som gifte sig med två kvinnor och fick bara döttrar. Sittes pappa dog när hon var ett litet barn och hon växte upp i extrem fattigdom och led av livet med sin styvmamma som hon bodde med i samma hus. Under sina gymnasiestudier
Novellsamlingen ”Med öppen hand” rymmer alltifrån absurdistiska sagovärldar till psykologiska studier och samtidskritik. En av bokens personer är en ångestfylld pensionär som våndas i sin ensamhet; en annan är framgångsrik jurist på jakt efter nya EU-uppdrag. Alla bokens gestalter söker ett slags lycka – på olika sätt och med skiftande resultat.
Här möter vi en hippieliknande Jesus som mitt i nat