"A mesoyre vegn a freylekher libe-shmibe" är en gedigen samling poesi av jiddischscenens största post-moderna poet, Michael Felsenbaum. Vackra dikter och små historier om kärlek och livet i allmänhet, men också en öppen inbjudan till en av vår tids största jiddischförfattares tankar, filosofier och kärlek till jiddisch som språk och kultur.
I varje tunnelbanevagn finns en hel roman.
I diktsamlingen "Asfaltshimmel" försöker Tove Meyer komma bakom de blickar och ord som aldrig sägs.
Texterna är ofta snabbt nedskrivna i en mobiltelefon mellan två stationer och försöker spegla jakten, rädslan och lyckan i att vara människa i början av tvåtusentalet.
Tove Meyer är journalist och poet uppvuxen i Vällingby utanför Stockholm.
The debut poetry collection by inaugural National Youth Poet Laureate Amanda Gorman.
Including "The Hill We Climb," the stirring poem read at the inauguration of the 46th President of the United States, Joe Biden, this debut collection of the same name reveals an energizing and unforgettable new voice in American poetry.
Cantarei är en poetisk dialog mellan Grazyna Canevall och Ingela Karlsson. Deras dikter flyter samman till en existentiell flod och räds inte att nå botten för att sedan lyfta med hjälp av hoppets hävstång. Sången om livet flyter vidare.
Denna välmatade volym presenterar Etel Adnans mångsidiga författarskap på djupet. Bakom sig har hon ett flertal banbrytande verk präglade av krig och exil, som gjort henne till en legendarisk skildrare av den arabiska erfarenheten. Etel Adnan föddes i Beirut 1925. Hon har levt merparten av sitt liv i USA och är numera bosatt i Paris.
Denna tvåspråkiga utgåva innehåller för första gången på svenska Mallarmés enda diktsamling
Dikter i sin helhet, följt av den brett upplagda, grafiskt komponerade dikten Ett tärningskast kan aldrig upphäva slumpen. Här finns också utförliga kommentarer som erbjuder svenska läsare en ingång till de svårtillgängliga dikterna, samt ett efterord som presenterar Mallarmés liv och verk
Dela några tankar med en drake. Ett enda ord eller en enda bild kan rymma en stor och hel berättelse.
Diktsamlingen En drakes tankar är en vördnadsfull skildring av naturen och av en kvinnas innersta längtan efter tillhörighet. Dikterna är skrivna med och om kärlek, längtan, mörker och en del frustration, men med fötterna stadigt i marken.
Att skriva limerickar är ett hantverk med bestämda ramar, men friheten innanför får ofta ramarna att bågna. Victor Estby är författare, journalist och litterär verksamhetsledare för Bokdagar i Dalsland som har skrivit limerickar i trettiofem år. Här presenteras ett urval av dessa och vi rör vi oss från Abiskos hyggen till Östhammar, från Alice till Ärling och från Ulan Bator till Hawaii.
I ”Ensamhetsträning med Majken Johansson” trängs berättelser om himmel och helvete, levande och döda. Här finns poeter och hundar, Frälsningsofficerare, alkoholister och en konditor dömd för spioneri. Vinteräpplen, tomtar och tamburinbrigader. I Hanna Hallgrens språkvärld kallas det för speak bitterness-prosa. Att skrika ut de stumma stygn som omger vittnesbördet.
Pia Tafdrup (f. 1952) hör till Danmarks främsta och mest omtyckta poeter, i hemlandet så väl som internationellt. "Flyttfågelns kompass" är hennes personligaste diktsamling. Här återvänder poeten till minnena av sin barndoms landskap, samtidigt som hon sprider sina vingar över jorden.
Frigörelse – i möte med minnets sköra enskildheter är en diktsamling som handlar om att ställas inför sin innersta längtan. Dikterna sammanfogas till en djupt personlig berättelse där ett avgörande möte sker på existensens kant, i november 1986. Ett möte som för alltid ska förändra diktjagets liv.
Efter andra världskriget hade människorna i Finland det svårt, framförallt de som levde i norr, och många sökte sig till Sverige för att få en inkomst. Så gjorde även min mor.
När hon blev gravid med mig återvände hon till Finland. Ensamma mammor sågs inte med blida ögon på den tiden och hon lämnade mig hos min mormor och återvände till Sverige.
Jag bodde lite här och lite där, hos släktingar til
Karim Dashty är född 1955 i Arbil
i södra Kurdistan (Irak) och bor där.
Samma år som han fick sin juridiska
examen 1980, debuterade han med
en diktsamling. Sedan dess har han
gett ut 15 diktsamlingar och översatt
från persiska till kurdiska.
Genom att vara snäppet mer
drastisk än de sufiska föregångarna
når Dashty ett uttryck som närmar
sig den samtida modernismen.
Samtidigt gör han därmed sökande
Med efterord av Clemens Altgård
"På ett plan finns det ett nära och intimt tilltal, och någon form av möte äger rum, men på en annan nivå kommer läsaren att få ta del av en miljömedveten och kritisk blick för förhållandet mellan människa och natur i en civilisation präglad av rovdrift på naturen. "
-Clemens Altgård
https://miders.se
In his epic monologue, Bengali-Swedish writer Anisur Rahman brings to life the voice and mind of Sheikh Mujibur Rahman during all hardships and struggle for an independent nation for the Bengali speaking people of the Indian Subcontinent.
Yu Xinqiao (f. 1968) är en av de mest kontroversiella poeterna i dagens Kina. Han hör till den generation vars liv fick en drastisk vändning efter protesterna på Himmelska fridens torg 1989. I den här volymen introduceras han på svenska.
De älskande speglar sig i rymdens kärleksliv, söker vårda sin alltmer trasiga relation. I en stuga på landet växer dikter fram ur skörhet och laddningar, blomstrar med sommaren. Det lilla och det stora får plats på kartan, från myrstackens myllrande till kometernas uppträdande på himlavalvet. Emellanåt anländer brev från den säregna modern. För dottern är hon den starkast lysande kometen.
Vad är skillnaden mellan lyrik, poesi och dikter?
Hur skriver man dikter?
Kan alla skriva dikter?
I den här boken får du svar på dessa frågor.
Du får också råd och tips för att själv börja skriva dikter. Syftet med boken är att få hela Sverige att skriva poesi. Vi vill visa att det är roligt och utvecklande att skriva och läsa dikter. Boken innehåller även en stor samling
dikter.
Liten & svart ö är en samling dikter med illustrationer som gjordes i tusch, akvarell och blyerts i små svarta skissböcker på resor till Ribadeo i Galicien, Berango och Mondaka i Baskien - och i Botaniska Trädgården i Göteborg.
Någon är på väg bort från sitt hemland.En annan återvänder hem. Skissböckernas bilder är ljusa och mörka om vartannat. Men framförallt är de små.
Livets händelser sätter i boken prägeln dikterna handlar om såna lägenOm kärlek sorg, glädje och tårar men även om vinter, sommar, höst och vårar
Annette Arwidmark är Halländskan som älskar rim lugn och ro men även tjo och tjimHon är nyfiken på livet att prova har alltid varit givetHon har nära till skratt men även gråten ligger strax breve´ en jordnära person som låter alla ...
Born Jalal ad-Din Mohammad Balkhi in Persia early in the thirteenth century, the poet known as Rumi (named after the city where he lived) composed works of mysticism and desire that inspired countless people in his own time and throughout the centuries. His poems expressed the deepest longings of the human heart for its beloved, for that transcendent intimacy which is the source of the divine.This
Det finns känslor och situationer som vi alla kan relatera till och som knyter samman oss människor oavsett om det är irritation, förundran, svek eller tillit. Ärligt och hudlöst sätter Lena Gunhaga ord på dessa känsloyttringar i beskrivningar som pendlar mellan målande detaljrikedom och kraftfullt korthuggna formuleringar.
Denna poetiska samling är skriven på ett lockande sätt som är ett resultat av författarens charmiga språk, spännande uttryck samt enastående ordförråd. Dikterna blir levande tack vare poetens rika fantasi och hans ord som berör hjärtat och som i sin tur gör att läsaren läser texterna om och om igen och blir kvar i de och längtar efter dem.
Lösaktiga skrifter är en diktsamling som gestaltar både drömmarnas vindlingar och vardagens grådask. Matteo Ippolitos fantasifulla poesi är både rolig och orolig, utmanande, gripande och stämningsfull.
Johan Frostegårds nya diktsamling utspelar sig under en middag på en restaurang mitt i vintern, utomhus under en värmelampa vid Lilla Torg i Malmö. Sonetter blandas med blankvers och andra versmått, och med hjälp av nedslag i såväl dåtid som nutid skildrar dikterna staden och hur den har förändrats.