En främmande människa liknar en eld som glöder tyst under askan. Så länge askan existerar kan ingen njuta av eldens värme och färg.
I antologin ”Det glöder under askan” grävs unga romers tysta historier upp och kläs i ord. Historier som doftar kärlek och drömmar men också sorg och svek.
”Det glöder under askan” ger dig möjlighet att lära känna medmänniskor som har bott i Sverige i dry
Stefan går sista året i grundskolan i Serbien och vill hellre spela dataspel än plugga och fundera på framtiden. Han är trött på lärarna, kompisarna och speciellt på sin hopplösa familj. Varje dag känns som den vore den värsta i hans liv! Och varför råkar han jämt ut för en massa dårar? Som till exempel farbrorn på bron han möter en dag ...
Finalist - Selmapriset (se http://www.lavaforlag.se/blogg/grattis-till-de-18-finalisterna-selmapriset/ för mer information)
Det blir inte alls som Mela tror när de landat på planeten. Som kapten skulle hon förändra allt till det bättre, men förändringarna går inte tillräckligt snabbt och det hon gör motarbetas.
"Det är inte så lätt som du tror att ändra människors tankar", säger Krono
Kom nära inpå djurungarna i den här roliga, högljudda boken. Läs fakta om djuren och tryck på knapparna för att höra hur de låter.
Stora, fina boksidor och 10 söta djurljud gör det extra kul att läsa och lära sig om de olika djurungar.
Det är kallt ute och Lilly fryser. Någon har stulit hennes vantar. Kan Dolly hitta tjuven?
Det här är den sjunde boken i serien om Dolly Detektiv. Boken är lättläst (lix 11) och passar barn som just kommit igång med läsningen. Bilderna täcker hela uppslag och det är bara några rader text på varje uppslag.
I slutet av boken finns miniatyrbilder för att barnen ska kunna åt
För länge sedan vakade mäktiga drakar över Dalen. Men en enda är mest till besvär, enligt Elma. Dis är svår att gömma och kan inte skydda Dalen ensam. Vad hände med de andra drakarna? Och är Dis den allra sista?
Den fristående fortsättningen på En ryttare har inget val!
Karin är 11 år gammal men åldras allt snabbare. Hennes kropp är som den vore flera hundra år. Varför kommer det rök när hon försöker prata? Hon hör sin röst skrika av rädsla när hon förtvivlat vänder sig om. Joo, de följer fortfarande efter henne. Alla sju.
Tycker du om drakar? Gillar du spänning och äventyr? Följ med in i denna berättelse om andra dimensioner, förvandlingar och eld.
Jake blir vittne till ett mord, och nu tänker mördarna försöka tysta honom. Om Jake ska kunna komma undan måste han använda all sin skicklighet på cykeln ... En spännande jakt genom mycket brant och svår terräng tar sin början i Simon Chapmans lättlästa bok. Perfekt att sätta i händerna på läsovilliga killar!
Sista året på gymnasiet blir allting så komplicerat. Barndomsvännerna Simon och Fanny skulle ju bara fika och prata känslor hemma hos Simon, men det hela slutar med att de väldigt oplanerat har sex. De borde förstås prata om det som hänt, men i stället växer avståndet mellan dem. Kan de hitta tillbaka till varandra – eller är allt förstört?
En relationsroman för både tjejer och killar.
Andra världskriget är över och vännerna Yossi, Leo och Mordecai skickas till England efter att ha överlevt koncentrationslägrens fasor. Ska de våga hoppas att deras familjemedlemmar har överlevt eller är det bättre att bara försöka glömma?
En gripande berättelse om vänskap och överlevnad, skriven av Tom Palmer som inlevelsefullt skildrar krig ur olika perspektiv.
I den efterlängtade sista delen om Sofia möter vi henne som ung kvinna och trebarnsmor i konflikt med sin man som bränner alla pengar på annat än familjen. Snart är sveket ett faktum och priset blir högt för dem alla.
Elle ska på skridskotur i den vinterklädda skogen. Det kräver lite förberedelser och gör ont när man ramlar. Den frusna sjön är både hård och lurig! Med hjälp, uppmuntran och tålamod lär han sig snart att åka. Kanske till och med att spela hockey? Välkomna att följa med på ett härligt vinteräventyr!
Text av Anna Bakker och färgsprakande illustrationer av Viatrix Werngren.
En Tillsammans-bok för barn och vuxna som med fantasi och värme låter oss möta den gode Herden och hans får. En tänkvärd skildring av godhet och förlåtelse, utanförskap och sorg, vänskap och överraskningar.
Idag ska mammas morbror Frank begravas.
Men lilla Norma är mera uppspelt än ledsen.
Hon slipper skolan idag, och efter begravningen
ska hon få leka med sin älsklingskusin Ray.
Men i kyrkan får hon uppleva ceremonier och
föreställningar som är helt nya för henne –
förbryllande och lite tråkiga.
Denna finstämda och livsbejakande berättelse
skildrar en begravning utifrån barnens perspekti
Vid elva års ålder kidnappas Olaudah från sitt hem i afrikanska Essaka och säljs som slav i Amerika. Han blir vittne till slaveriets grymhet på nära håll och påbörjar snart en kamp för att själv kunna köpa sin frihet.
Olaudah Equiano var en av de främsta förkämparna för slaveriets avskaffande under sin tid, och den här berättelsen bygger på hans berömda självbiografi.
Det händer mystiska saker i Vikhammar den här vintern. Vem tar alla pulkor och vart tar de vägen? Lisa bestämmer sig för att ge sig ut på tjuvjakt, trots att hon egentligen är rädd. Men hon har ju faktiskt sina små vänner Tutte Brödsmula och Kalle Humla. Tillsammans med dem blir hon dubbelt så modig. Vad gör man inte för att rädda hela Vikhammars stora pulkarace som alla sett fram emot så mycket?
Ester har flyttat till en ny stad och känner sig ensam. Men plötsligt händer något. Plomia flyttar in i hennes ficka. Den bästa, busigaste och hemligaste kompisen. Och nu är ingenting längre sig likt.
När Robin träffar Jonas blir han provocerad och irriterad. Han förstår varken vad Jonas vill eller varför han inte kan lämna honom ifred.
När Jonas träffar Robin känner han attraktion utan dess like.
En flytt till en liten stad. En ny elev på en skola. En förändring, stor som liten, kan antingen passera obemärkt eller vända upp och ner på ens tillvaro.
Farfars kalas är sommarens stora händelse i Vikhammar. Men någon verkar vara ute efter att sabotera. Konstapel Stigs överraskning hotas att bli ett totalt fiasko. Nu är det upp till Lisa, Tutte Brödsmula och Kalle Humla att rädda farfars födelsedag! Kan de få hjälp av de väldigt hemliga och magiska varelserna i skogen?
Femte delen i Tutte Brödsmula & Kalle Humla-serien.
Det här är berättelsen om när Evans upptäcker Asperger Syndrom (Autism) och kommer underfund med att han nog antagligen har det. Du får läsa om hur Evans läser om diagnosen och hur han hittar likheter i sitt eget liv. Som till exempel det där om att han inte hade en aning om vilken månad han fyllde år men han kunde minsann förklara hur en radio fungerade. Och det när han bara var fyra år gammal.
Ibland kommer de bara. Dagarna! De som förändrar allt. De som delar livet till ett före och ett efter. Första gången det händer är när Katjas mamma och pappa skiljer sig och hans nya kvinna Jenny kort därefter flyttar in hos pappa med sina båda ungar. Andra gången det händer är när mamma berättar att hon har ALS och ska dö. Det finns ingen återvändo.
Bland djinner och talande djur, i djupa skogar och bland höga berg lever människorna i denna bok sina liv. De utsätts för svåra prövningar och förlorar inte sällan en maktkamp. Men de ger ändå inte upp. Med hjälp av sin envishet och klokhet övervinner de till slut även de mest omöjliga hindren.
Familjen Skurk besöker ett tivoli för första gången. Mamma Skurk försvinner, Rex måste låtsas vara en hund, och Mozart och Flora får inte åka karusell i fred. Och pappa Skurk slösar bort så mycket pengar att de kanske inte ens har råd med sockervadd.
Familjen Skurks mysiga cykelutflykt slutar med en olycka och ett besök på sjukhuset. De får träffa en doktor, som upptäcker något mycket märkligt ...
Om bokserien:
Familjen Skurk har flyttat till jorden från en annan planet, och de gör sitt bästa för att smälta in bland människorna. Det går ganska bra, men det är inte alltid så enkelt att ta efter alla konstiga vanor som
I den här boken kommer mamma Skurk på att hon vill ha ett växthus. Hon vet precis vad det är. Det är ett hus som allting växer i. När hon berättar för resten av familjen vill de också ha ett. Det är mycket de vill ska växa och bli större. Teven, chokladkakan i kylskåpet och så vore det bra om Rex kunde bli lite större också.
Pappa Skurk är säker på att han sett en livs levande snöman, en stor och hårig sådan. Ingen tror honom, så han bestämmer sig för att jaga rätt på snömannen för att bevisa att han inte inbillat sig. Men vad är det egentligen han lyckas få tag i?
Mozart och Flora blir livrädda när ett gäng monster knackar på deras dörr. Monstren vill ha godis, men familjen Skurk har inget hemma. Det gör ingenting, för Mozart och Flora tycker mer om bus ändå. Men vad skulle hända om de hade haft godis? Och hur kan de få tag i sådant?