Sol och glittrande hav: En badort är kulissen för denna vackra historia om förbjuden kärlek. Benny Goodman och Ray Charles är i ropet och en ung gymnasist och hans lärarinna finner varandra. Det är en roman om att älska och förlora den man älskar.
Siegfried Lenz är född 1926 i Lyck i Ostpreussen och firar i år sextioårsjubileum som författare. I Tyskland räknas han till en av de största och har s
Sensommaren 1913 kommer den unge adlige poeten Cecil Valance på besök till Two Acres, Cambridgevännen George Sawles familjeställe. Cecil skriver en dikt till Georges lillasyster Daphne, en dikt som kommer att gå in i den engelska litteraturhistorien som ett eko från en förlorad generation. En dikt om kärlek och ett England som redan när dikten skrivs håller på att försvinna.
?Horan på den normandiska kusten? beskriver tillkomsten av ?Blå ögon svart hår? och pekar fram mot ?Emily L.?, två höjdpunkter i Duras senare författarskap. Men den är också i sig själv en höjdpunkt: en mörk, tät och gnistrande text om skrivande, våld och åtrå. Medan Duras ägnar sommaren 1986 åt att färdigställa sin bok, rör sig hennes älskare och sekreterare mellan kullarna, hotellen och barerna.
Petras mamma dör och hennes man träffar en ny, yngre kvinna och det under samma vecka. Inte konstigt då att någonting brister inom Petra när hon i mammans garderob hittar ett brev. Ett brev som säger att Petra som 13-åring vann en träff med sin stora idol David Cassidy. Ett brev som hennes mor undanhållit henne i alla år.Petra bestämmer sig för att kräva in sitt pris. Att tidningen som lottade
Någonstans i Sverige på en akutmottagning får läkaren Dag Beckman in ett alarm på sin minicall. Flicka, 13 år,
självmordsförsök. Dag känner genast igen hennes pappa, Martin Lind. Men Martin vet inte vem Dag är. Han har ingen aning om att Inez, som han inte kan få ur sina tankar, också är den som distraherar Dag.I Dags barndoms minnen finns Inez alltid där, ständigt tillsammans med Tess.
Carey Browne jobbar som flygledare på Dublins flygplats och är van vid att hantera oförutsedda händelser. Så när Ben Russel, en man hon känt i bara fem minuter, friar, tar hon hand om situationen lika lugnt som vanligt - och tackar ja! Till hennes vänners skräckblandade förtjusning...
Trots vännernas tveksamhet och ett kyligt mottagande fr
Victor är en helt vanlig kille i trettiofemårsåldern som tycks ha allt i livet: ett jobb som socialsekreterare som han trivs bra med, ett tryggt och långvarigt förhållande med en flickvän som han vill gifta sig med och en fin lägenhet. Men så en dag inträffar det oväntade. Som en blixt från klar himmel vill hans flickvän separera.
«En gripande debut om mödrar, hemligheter och uppofringar» Kirkus Reviews Ella Beene är ofantligt lycklig. Hon har en man som älskar henne och två styvbarn som avgudar henne. I tre år har barnen inte haft någon annan mor än henne. Allt är perfekt tills Joe dör och efterlämnar ett företag som är svårt skuldsatt. Så dyker barnens mor Paige upp. Hon vill ha tillbaka vårdnaden om barnen,
Tre blåbär från Norrlands inland tar tag i flyktingkrisen då de startar flyktingförläggning med bärplockning på schemat.
Skillnaden mellan blåbär och lingon är en feel good-roman med allvarlig underton om ett mycket aktuellt tema. Kanske att våra tre hjältar från Norrlands inland kan klara det som våra politiker har så svårt att åstadkomma – en lyckad integration!
En bok till alla förälskade – en bok till alla som en gång varit förälskade – en bok till alla som inte längre tror på kärleken – en bok till alla som vet att kärleken betyder allt – en bok till realister som tror på under. Hur kan man skriva en roman om en kärlekshistoria som utspelas i Venedig samtidigt som regnskogen dör? Just därför.
Johan är 87 år. Varje dag besöker han sin fru Natasja på sjukhemmet i ett utdraget och smärtsamt farväl. I samma hus som Johan bor Isaak, 12 år. Han är ofta ensam. När hans mamma lämnar dem vill hans pappa inte leva längre. Johan och Isaak finner varandra. På kvällarna sitter de uppe på husets takterrass under den stjärnklara himlen. Mellan dem växer en stark gemenskap fram.
Denna verklighetsbaserade roman är författarens litterära minnessten tillägnad sin son. Han släpper in läsaren att återuppleva den svåraste tiden i hans liv tillsammans med honom – hela vägen – med stor kärlek och respekt för sin son.
” ... de som uppskattar ett starkt och känslosamt drama får sitt lystmäte fyllt. ”
MAGASINET PARAGRAF
Annan påföljd är en roman om kärlek, svek - och dess konsekvenser. Författaren blandar fiktion och verklighet författare blandar fiktion och verklighet med avstamp i de tragiska händelserna som utspelade sig i Stureby under maj 2009, när en femtonårig flicka mördades av en jämnårig kamrat.
När Hillevi var sexton år tog hennes tvillingsyster sitt liv. Fyra decennier senare återvänder hon. Till platsen. Till minnena. Hon ligger i marmortrappan och försöker bokstavligen ta sig över tröskeln för att minnas det som egentligen hände - innan och efter – tragedin som hållit henne fängslad så länge.
Barcelona har två världar. En vacker, som turisterna känner och älskar. Och en mörk som präglas av prostituerade, droghandlare och en undre värld. Joanna är en av dem som är fånge i stadens mörka del. När hon försöker fly möts dessa två världar.
1968 var året för Vietnamkriget, morden på Martin Luther King och Robert Kennedy och då amerikanska löparstjärnor lyfte knutna högernävar på prispallen. Och mycket annat; om livsstil, musik, film, klädmode; om generationsklyftor som plötsligt växte till avgrunder.
” ... de som uppskattar ett starkt och känslosamt drama får sitt lystmäte fyllt. ”
MAGASINET PARAGRAF
Annan påföljd är en roman om kärlek, svek - och dess konsekvenser. Författaren blandar fiktion och verklighet författare blandar fiktion och verklighet med avstamp i de tragiska händelserna som utspelade sig i Stureby under maj 2009, när en femtonårig flicka mördades av en jämnårig kamrat.
Arne Dahl, Viveca Sten, Linda Olsson, Varg Gyllander, Lina Forss och Christina Stielli. Flera författare, från olika genrer, samlas i denna antologi till förmån för organisationen Min stora dag.
Det är den tredje delen i Nina Larsdotters trilogi om skuld. Hon bjöd in andra författare att tolka ämnet och resultatet blev en antologi fylld med fantastiska noveller. Allt för en god sak.