Sjokkok är en konceptuellt poetisk betraktelse över recept och matlagning. En bok för matälskare, matnostalgiker och produktionsmedvetna.
Poeterna Kristian Carlsson och Freke Räihä är födda 1978.
Nu är den äntligen här världens omfångsrikaste antologi med kvinnliga beatpoeter! I urval och översättning av Kristian Carlsson.
Antologin bjuder på stora dikturval av 9 poeter från USA och följer deras författarskap över de senaste 50 åren: Carol Bergé, Elise Cowen, Diane di Prima, Hettie Jones, Lenore Kandel, Joanne Kyger, Joanna McClure, Janine Pommy Vega, Anne Waldman
Mot en fond av tidsandans fostervattenprover, självupplevda missfall och vår kulturs tankeströmningar kring vad som räknas som ett värdigt liv kan detta vara ett undersökande diktverk om de medfödda missbildningar som frekvent förekommer när ett foster
bildas i en livmoder.
Freke Räihä (född 1978) har uppfattats som en förnyare av den poetiska formen.
Arabiens förislamiska kultur uppmärksammas sällan utanför forskarvärldens akademiska ramar. Huvudsyftet med denna bok är att väcka intresse för en viktig period i världslitteraturens historia hos läsare utan förkunskaper i arabisk litteratur eller det arabiska språket. Denna periods kultur präglar än vår tids arabiska samhällen.
I sin andra diktsamling gör poeten nya nedslag i södra Sverige och det karaktäristiska småstadslivet. Emma Eriksson Olsson är född 1980 och bosatt i Dalby.
När den italienske poeten Valerio Magrelli debuterade 1980 såg många i honom en arvtagare till Eugenio Montale. I de fem samlingar som Magrelli sedan har gett ut har han förfinat sin form av lyrisk tankedikt till ett subtilt instrument som på en gång sakligt och fantasifullt utforskar existentiella frågor. Ordets frånsida ger en bred presentation av Magrellis hela poetiska verk till dags dato.
Oöversättlig ordlek kunde stå som rubrik över mer än en dikt i denna samling vers, min poesidebut på gamla dar. Ändå är jag ingen nybörjare. Jag tror att jag alltid har hållit på med att tota ihop verser. Här är ett urval av mina infall från låt oss säga 1940 till idag. Överdådigt rimmeri samsas med små epigram, allvarsvers och några, ibland tänkvärda, absurditeter. Någon värdeskillnad kan jag int
En poesidag hos Författares Bokmaskin där alla och envar var välkomna att lämna in en dikt. Under dagen samlades poesin i denna bok som trycktes och bands klar till kvällens fest.
Poesi på en dag är ett återkommande höstevenemang hos Författares Bokmaskin där dikter under en och samma dag samlas in, sätts och trycks för att vara klar till Kvällens öppna scen
Nu släpps Olle Johanssons nya diktsamling Rabarber. Dikter om kärlek och vardag, uppföljaren till Roffes Livs. Betraktelser från Hedemora, världens navel, boken som säljer mer än Guillou och Stieg Larsson tillsammans - i alla fall i Hedemora bokhandel.
I Rabarber skriver Olle Johansson om kärlek och längtan, om att försöka nå fram till den andra. Om en vardag där årstiderna sakta byter av varandr
Alltsedan 1662 har det varit fördel bönderna när det gäller att tyda planeter och väder, tolka krämpor och djur. Äntligen kan även skalden och dennas krets låta sig divinera från år till år i den framförliggande evigheten.
Dessa lågmälda, vardagligt gåtfulla dikter från Paris är självständiga, de följer inga scheman. Reverdy har aldrig tidigare fått någon hel bok översatt till svenska. Med Torkel Rasmussons kompletta översättning av samlingen Skifferplattorna på taket från 1918 blir Pierre Reverdy äntligen ordentligt introducerad i Sverige.
Spel på många små trummor är ett urval ur den polska prosaisten Olga Tokarczuks senaste novellsamling från 2001. För urval och översättning står Jan Henrik Swahn. Volym 3 i skriftserien Östersjösamtal.
Svenska Träd; det är först och främst en flora, det vill säga en uppräknande, poetisk klassificering av 76 svenskväxande träd, samt deras historiska och samtida användningsområden; därtill framkommer något om arternas uppkomst, växtsätt och sociogeografiska placering.
Jan Erik Volds nya diktsamling har en fränare ton än hans tidigare verk. Den typiskt Voldska lekfullheten med orden, sparsmakat men ledigt ställda under varandra, är inte bara poetiskt charmig utan öppnar mot tvetydigheter om liv och död, om frihet och förtryck, lycka genomträngd av sorg och svartsyn. Tolv meditationer är rik och engagerad poesi som sträcker sig långt utanför Norges gränser.
Över
Transport är Anna Maris andra samling haikudikter. Merparten av dikterna är skrivna på skånetrafikens pendeltåg mellan Ystad och Malmö. Anna Maris debuterade 2013 med haikusamlingen Skiftningar på Miders förlag. Hon är i dag en av Sveriges mest internationellt publicerade haikupoeter.
Honorina Chitic kom till Sverige 1987 från Rumänien där hon under 30 år hade varit verksam som läkare. Hon debuterade 1998 och har sedan dess publicerat sju diktsamlingar i Rumänien. På svenska utgör trots allt och likväl den fjärde volymen som översatts av Inger Johansson.
Tur i oturen gestaltar på prosa och i lyriska ordalag de tankar, funderingar och känslor som en stroke och dess efterverkningar väckte hos författaren.
Azita Ghahreman (f.1962) hör till den samtida persiska poesins främsta företrädare. Hon flyttade från Teheran till södra Sverige 2006.
Under hypnos i Dr. Caligaris kabinett är en helt nyskriven diktsamling, som på svenska får sin allra första publicering i bokform - översatt från originalmanuskriptet.
Den rakt igenom broderade boken Urmodern är kritikerrosade serieskaparen Åsa Schagerströms (f.d. Grennvall) elfte bok, där poesi och textilkonst vävs samman till en nattsvart men försonande betraktelse om rotlöshet.
Boken handlar om att inte vara del av någon länk bakåt i tiden och ensamheten i det. Urmodern föddes ur jorden, grävde upp sina egna
Mellan illustrationer och ordlekar letar sig frågorna fram. Författarens, läsarens och hjärnans. Mellan Y-fronten och X:et, som du själv får lov att fronta. Tåb och havet och de stora tänkarna, den glåmiga snusken i musik.
Humorn, den behöver vi egentligen inte belysa närmre här. Sök bland www-vårlökar och sinnrika vokalkluster. Och Platon hade mått gott av reggae.
OLAVI HEMMILÄ är född 1957
i Finland, uppvuxen i Grängesberg
och bosatt i Rättvik.
Höll på Brasilien i fotbolls-VM 1970.
Doktorerade i litteraturvetenskap 2002.
Har skakat hand med Moder Teresa.